Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Береженого Бог береже

Новина
22.09.2023

Грибне полювання вже захопило вас, і ви готові «пірнати» під кожне дерево, відшукуючи грибні місця. Та не спішіть наповнювати свій кошик грибами, які потрапляють під руку.

Серед їстівних часто трапляються й отруйні. Кожному відомо якого лиха можуть накоїти останні. Тому кожен повинен пам’ятати, що збирати гриби можна тільки у тому випадку, коли добре знаєш їх характерні особливості – зовнішній вигляд, колір, запах. Якщо виникає навіть незначний сумнів, краще залишити підозрілий гриб, щоб запобігти нещасному випадку. А тому слід запам’ятати характерні особливості отруйних та неїстівних грибів.


БЛІДА ПОГАНКА. Найотруйніші гриби. Всі поганки мають тонку ніжку з «комірцем» і бульбо подібним потовщенням біля основи, замкнутим наче в мішок.


НЕСПРАВЖНІ ОПЕНЬКИ. Всі вони мають жовто-сіру шапку, в центрі – іржавого кольору, без лусочок, жовтувато-зеленуваті пластинки.

ЖОВЧНИЙ ГРИБ. У нього на ніжці темний сітчастий малюнок, низ шапки рожевий, м'якуш гіркий.

МУХОМОРИ:

«Червоний». У нього червона шапка з білими плямами-лусочками, внизу ніжки – потовщення, у верхній частині – кільце;

«Пантерний». Шапка сіро-бура або зеленувата з маленькими білими лусочками, пластинки білі, ніжка біла з кільцем біля верхньої частини та потовщенням у нижній частині, замкнутим наче в мішок;

«Порфировий». Схожий на шампіньйон, але ніжка у мухомора тонка, запах неприємний, луски на шапці часто немає.

Умовно їстівні гриби – ЗМОРШКИ і СМОРЖІ – можна споживати тільки після відповідної термічної обробки. Взагалі їсти сирі гриби, в т.ч. й сироїжки, не рекомендується.


У хворих, що отруїлися грибами, спостерігають такі спільні ознаки недуги: біль всередині, розлад шлунку, нудота, починається блювота, людина відчуває загальну слабкість. Спостерігається також зміна зіниць. Одна стає вужча, друга – ширша. Буває, що іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук.

До того, як прийде лікар, хворому треба прикласти до живота і ніг грілки, як найшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки солоної води, а тоді викликати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів. Ні в якому разі не дозволяється давати хворому спиртні напої, бо від них посилюється всмоктування грибної отрути із кишківника в кров.


В жодному разі не давайте грибів дітям.


Пам'ятайте народну мудрість: береженого Бог береже!

 


Лікар з загальної гігієни Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Володимир БОВИЧ

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше