Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії

Новина
15.03.2024

Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до порушення транспортування кисню кров’ю та кисневого голодування тканин (гіпоксії).
Групи підвищеного ризику становлять діти віком до 3-х років та немовлята, які перебувають на штучному вигодовуванні сумішами, що готуються на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/л), люди похилого віку, хворі на анемію та серцево-судинні захворювання.Також отруєння нітратами можливе через сік, виготовлений з ранніх овочів та ранні овочі з високим вмістом нітратів.

Основні симптоми хвороби проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, головним болем і задишкою, може бути блювота і пронос.
З метою запобігання виникнення захворювань дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію рекомендуємо Вам дотримуватись наступних заходів:
- не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду, підтверджену лабораторно або фасовану/бутильовану столову воду;
- дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо).
Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення;
- необхідно пам’ятати, що у радіусі 50 м від криниць не дозволяється здійснювати миття транспортних засобів, водопій тварин, влаштовувати водоймища для водоплавної птиці та проводити іншу діяльність, що може призвести до забруднення ґрунту та води;
- місця облаштування криниць слід розташовувати на незабрудненій та захищеній території, яка знаходиться вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30-м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту та не менше ніж 50 м (для індивідуальних колодязів – не менше ніж 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, складів добрив та отрутохімікатів та місць утримання худоби;
- при перших клінічних проявах отруєння у дітей (проносах, синюшності шкірних покривів, задусі, прискореному серцебитті, судомах) негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

Необхідно пам’ятати, що нітрати – це досить стійкі хімічні сполуки, які не знищуються шляхом кип’ятіння, відстоювання та після дезінфекції. Вода, забруднена нітратами, навіть у дуже високих концентраціях – чиста, прозора, без специфічного запаху та домішок, звичайна на смак.

Дізнатися чи якісну воду ви споживаєте можна тільки зробивши лабораторне дослідження води.

Звертаємо увагу мешканців району, особливо в тій місцевості де часто відбуваються підтоплення джерел водопостачання, які  користуються водою з цих джерел, для приготування їжі дітям до 3-х років на те, що вони  повинні володіти інформацією, щодо якості води з метою недопущення отруєння дітей.

Для проведення цих досліджень можна звернутись в санітарно-гігієнічну лабораторію Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу ДУ «ІФ ОЦКПХМОЗ» (м.Косів,вул.Шевченка,10).

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше